Унапређена заштита животне средине у Огранку „ТЕ-КО Костолац“

Пепео се сада продаје као нуспроизвод

Огранак „ТЕ-КО Костолац“ урадио је упис пепела у регистар нуспроизвода за познатог купца у овој години, па осим гипса који настаје у процесу одсумпоравања димног гаса, сада се продаје и пепео као нуспроизвод, рекла је Татјана Војводић, шеф Службе за заштиту животне средине у костолачком огранку ЕПС-а.

– До почетка децембра Служба заштите животне средине издала је око 6.000 докумената о кретању неопасног отпада за пепео, гипс и секундарне сировине из ТЕ „Костолац Б“, што упућује на максималан ангажман Службе да одговори на уговорене обавезе о продаји гипса и пепела као неопасног отпада.

Александар Трифуновић, шеф Одељења за управљање отпадом термоелектрана и копова, истиче да креће реализација уговора о продаји секундарних сировина на површинским коповима. 

– Значајна новчана средства су у питању, улажу се велики напори да се уговорене продаје гвожђа, алуминијума и бакра у потпуности и реализују. У 2025. години у односу на прошлу, за 80 одсто била је већа продаја гипса из процеса одсумпоравања димног гаса, који продајемо као неопасан отпад, нуспроизвод и хемикалију. На тај начин минимална количина одлази на депонију гипса, што је одлично јер одржавање депоније изискује велика новчана средства. Повећана је и продаја пепела из ТЕ „Костолац Б“ у односу на 2024. годину, а продаја пепела из ТЕ „Костолац А“ има значајан резултат у односу на претходну годину – рекао је Трифуновић.

Биљана Глигоријевић, шеф Одељења за заштиту животне средине термоелектрана и копова, наводи да је ово Одељење у протеклом периоду радило на добијању дозвола за емисије гасова са ефектом стаклене баште (GHG) за оператере ТЕ „Костолац А“ и ТЕ „Костолац Б“, за праћење и извештавање о емисијама угљен-диоксида.

– Дозвола за оператере ТЕ „Костолац А“ и ТЕ „Костолац Б“ добијена је у децембру 2024. године, а потом је поднет захтев за измену решења због новог блока Б3, на основу новог плана мониторинга, који је одобрила Агенција за заштиту животне средине, и надлежно Министарство издало је нову дозволу у мају ове године. Добијено решење којим се издаје дозвола за оператере емисија гасова стаклене баште, потврђује да наши оператери раде у складу са европским принципима и домаћом законском регулативом. Такође је у претходном периоду уписан пепео и гипс у REACH хемикалија Европске уније, тако да ће се наша будућа продаја пепела и гипса базирати на извоз у ЕУ – рекла је Глигоријевић.

Share on Google+Share on FacebookTweet about this on Twitter
error: Садржај је заштићен !!